Sunexpress Yakıt Tasarrufu Sağlayacak
Sunexpress Yakıt Tasarrufu Sağlayacak
SunExpress - 19 Aralık 2016

Türk Hava Yolları (THY) ile Alman havayolu şirketi Lufthansa’nın ortak kuruluşu Sunexpress, yakıt tasarrufuna giriyor. SunExpress,  31 adet B737-800 uçağının “Blended Winglet” olarak adlandırılan mevcut kanatlarını, daha fazla yakıt tasarrufu sağlayan ve çevreye duyarlı “Split Scimitar Winglet”lere çeviriyor.

Modifikasyon konusunda Sırbistan’daki JAT Tehnika ile anlaşan ve ilk uçağını modifikasyonu tamamlanan SunExpress, bu projeyle hem yakıt tasarrufu sağlayacak hem de çevrenin korunmasına daha fazla katkıda bulunacak.

Anlaşma hakkında bilgi veren SunExpress Teknik Direktör’ü Cemil Sayar, “Hem yakıt tasarrufu sağlaması hem de çevreye duyarlı olması nedeniyle filomuzdaki 31 Boeing 737-800’leri blended winglet’ten (kıvrık kanat) Scimitar Winglet’e modifiye etme kararı aldık. Bu anlaşma çerçevesinde bu kış 12 uçağımızın split scimitar winglet modifikasyonunu tamamlamayı planlıyoruz. Kalan 19 uçağımız ise 2017 ve 2018’de modifiye edilecek. Scimitar winglet, blended winglet’e nazaran biz ek yüzde 1.5’lik bir yakıt tasarrufu sağlayacak ve daha fazla çevreye duyarlı.  Toplam 31 uçağımız modifikasyonu ise bize önemli ölçüde tasarruf sağlayacak” şeklinde konuştu.

BENZER HABERLER
BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
  • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.