SunExpress Rakip Tanımıyor
Türk Hava Yolları (THY) ile Alman havayolu şirketi Lufthansa'nın ortak kuruluşu SunExpress, yaşanan krize rağmen rakip tanımamaya devam ediyor. SunExpress, 2016 yılında toplam 8 milyon yolcu taşıyarak cirosunu 1 Milyar Euro sınırına ulaştırdı.
SunExpress Rakip Tanımıyor
SunExpress - 22 Mart 2017

Popüler tatil beldeleri ile Avrupa arasında köprü kuran SunExpress, geçtiğimiz 2016 yılında toplamda 8 milyon yolcu taşıdı. Bu rakam, şirketin cirosunun 1 Milyar Euro dolaylarına yükselmesini sağladı. 2015 yılına göre ciroda düşme görülse de yaşanan sıkıntılara göre, şirketin cirosu bir hayli iyi.

Barı Avrupa’dan gelen Yolcular SunExpress’i Seçti

SunExpress’in başarısının ardında yatan en büyük etken elbette Batı Avrupa’dan Türkiye’ye gelen turistlerin şirketi tercih etmiş olmaları olarak görülebiliyor. 2016 yılında Batı Avrupa’dan Türkiye’ye uçanların beşte biri SunExpress’in misafiri olmuş. Diğer şirketler bu yıl yaşanan siyasi krizden dolayı Türkiye uçuşlarında kapasiteyi düşürürken, SunExpress yaz sezonu için yüzde 26 oranında artış planlamış.

Türkiye’nin 13 Şehrinden Avrupa’nın 40 Şehrine

Sun Express, Türkiye’nin 13 şehrinden başta Almanya olmak üzere Avrupa’nın 40 şehrine sefer düzenliyor ve bu kapasiteyle Türkiye-Almanya uçuşlarında birinciliği elinde bulunduruyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kriz sebebiyle turizmde yaşanan durgunluğu atlatmak için başlattığı ‘Komşunu al gel’ kampanyası ise şirket için ümit verici bir proje.

Kriz döneminde Türkiye’ye büyük destek oldu

Kuruluşun yöneticisi olan Jens Bischof, SunExpress’in kriz zamanında Türk turizminin güçlü bir ortağı gibi hareket ettiğini söyledi ve şöyle dedi: “Tabii ki Türkiye rezervasyonlarında bir gerileme gözlemliyoruz. Fakat bununla birlikte Akdeniz’in batısındaki kapasitelerin dolduğunu ve artan rezervasyonların fiyatları yükselteceğini de görüyoruz. Türkiye aktüel fiyat ve kalite seviyesi ile tatil ülkesi olarak cazip bir ülke görünümünde.”

Mısır ve Bulgaristan’da da Hâkim

SunExpress’in pazarı Türkiye ile de sınırlı değil. Özellikle Mısır pazarı SunExpress için önemli bir uğrak ve buradaki pazarın yüzde 30’unu ele geçirmiş. Kuruluş için bir diğer önemli durak da yüzde 24’lük bir artışla piyasadaki liderliğini koruduğu Bulgaristan.

BENZER HABERLER
BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
  • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.