Hava İş’e Aranan Kan ve Akçeli İddialar
Hava İş Genel Kurulu yaklaşırken, mevcut yönetime karşı ilk aday Uçuş İşletmeden çıktı. 45 yıllık pilot, defosu-şaibesi olmayan, yaklaşık 25 yıldır THY’de görev yapan İskender Çarkçı kaptan adaylığını açıkladı.
Genel - 28 Ağustos 2017

Burada önemli olan, mevcut yönetime karşı aday çıkarmak değildir. Bu gelişmeyi değerli kılan, kazanabilecek bir adayın ortaya çıkmasıdır. Hava İş Başkanının ifadesini esas alırsak, sendikanın 19.500 THY çalışanı üyesi var. Bu  üyelerden  14.000 kişilik en büyük grup Uçuş işletmede görev yapıyor.Kabaca % 72 oranına denk düşüyor. Yani Çarkçı kaptan şu andaki tabloya göre sendika üyelerinin dörtte üçünün adayı gibi duruyor. İşletmeden başka aday çıkmaz mı? Tabii ki çıkabilir.Siyasi Partilerin Kongrelerini gözönüne getirin. Genel Başkana ve muhalefetin desteklediği güçlü bir adaya karşı bir de bakmışsınız 8-10 tane aday çıkmış… Kazanamayacaklarını onlar da biliyor. Ama kimi, adaylara tanınan 15-20 dakikalık konuşma hakkını kullanarak kamuoyuna seslenmek, belki sonraki seçimlere hazırlık anlamında pR çalışması yapmak veya seçime geçilmeden kazanabilecek adaylardan biri lehine çekilerek parti yönetiminde bir koltuk alabilmek amaçları ile hareket ederler. Gözü karatıp seçime girenler ise, birkaç oy alarak beklenen sonu yaşarlar.

İŞLETMEDEN OYLARI BÖLECEK BAŞKA ADAY ÇIKAR MI?

Hava İş’te de böyle olabilir. Ama bu saatten sonra hele hele İşletmeden çıkacak bir adayın büyük tepki toplayacağı açık. Çünkü, kişisel ego ve beklentilerin sergileneceği, “ben de şansımı bir deneyeyim” anlayışının ortaya konulacağı bir ortamda değiliz.Bundan sonra İşletmeden bir aday daha çıkarsa,  oyları bölen ve İşletmenin gücünü zaafa uğratan bir kişi olarak yaftalanır.

Bugün İşletme çalışanlarına düşen İskender Kaptanın yanında yer almaktır. Dile kolay, bir dahaki seçim taaa 2021’de…O nedenle bu son şans. Kaldı ki, İskender Kaptan bile geç kaldı. Özellikle yönetimin seçimleri 1 ay geriye çekmesi muhalefeti alan ve zaman bakımından sıkıntıya soktu. Buna rağmen Çarkçı kaptanın liderliğini yaptığı grup konulara hakimiyeti ve olaylara kısa sürede tepki vermesi ile yarışa geç girmedeki zaafiyeti telafi etti. En azından sendika ile ilgili ortaya atılan iddialara ve yaşanan gelişmelere sessiz kalmadı. Bu yönüyle haberleri ve gelişmeleri okuyup dişini sıkan üyelerin duygu ve düşüncelerine tercüman oldu. Siyaset üstü fakat emek eksenli, hukukun, ahlakın ve demokrasi anlayışının gereklerini vurgulayan bir yaklaşım sergiledi. Bu gerçekten çok önemli. Siyaset yapacaksan onlarca parti var, gir birine çalış…Sendika, siyaset üstü bir alandır. Çünkü senin üyelerin arasında sağcı da var, solcu da var, futbolcu da var…Ama hepsinin ortak kaygısı emeğine ve ekmeğine sahip çıkılması…

ÜYELER, HAVA İŞ’TEN AÇIKLAMA BEKLİYOR

Geçtiğimiz haftaya damgasını vuran hiç kuşkusuz, Hava İş Ankara ve Anadolu Yakası Şubelerinin çıkışları oldu. Özellikle Anadolu Şube Başkanı Sezgin Uzun’un son derece sert ifadelerle gündeme getirdiği akçeli işler iddiaları gündemi belirledi. Ardından Hava İş yönetiminin şubenin kapısını çilingirle açtırması süreci başka bir mecraya götürdü. Bu gelişmelerden sonra Zeytin Dalı grubunun yaptığı açıklama son derece çarpıcıydı. Ne diyor Zeytin Dalı? “Sendika Yönetimi hakkındaki iddialara belgeli ve tutarlı açıklama getirmek zorundadır.” Gerçekten de Sezgin Uzun’un ilk açıklamasının üzerinden neredeyse 1 hafta geçti. Sendika yönetimin çıkıp “Bunlar yalandır, yanlıştır. İşte doğrusu budur. Bunlar da belgeleri…” demesi gerekmez mi? Onun ötesinde Ankara ve Anadolu Şubenin seçim süreci ile ilgili açıklamalarına da cevap verilmesi gerekli değil mi sizce?

Hava İş sitesine konulan bildiride, yönetimin böyle bir niyetinin olmadığı anlaşılıyor. Bakın ne demişler yaptıkları açıklamada? “Kaybedeceklerini idrak etmelerinin korkusuyla internet siteleri üzerinden yayımladıkları iftiralara cevabımızı siz değerli üyelerimiz aracılığı ile sandıkta vereceğiz.” Yani Şube Başkanlarının dile getirdiği iddialarla ilgili olarak bir açıklama gelmeyecek sendikamızdan.

HARCANAN PARALAR ÜYE AİDATI….

Sezgin Uzun son 1 haftada yaşanan gelişmelerle ilgili airlinehaber’e açıklamalarda bulundu ve akçeli işlerle ilgili iddialarını sürdürdü. Şimdi Hava İş Yönetimine düşen, Zeytin Dalı Grubunun yaptığı çağrıya uygun şekilde bu iddialara ilişkin doyurucu açıklamalarda bulunmaktır. Sonuçta harcanan para, üyelerden toplanan aidatlardır. Bir de şu işyerine göre delege sayılarını bir an önce açıklamalılar. Düşünsenize, Milletvekili Genel seçimine 2 ay kalmış ve seçime girecek muhalefet partileri hangi ilden kaç milletvekili çıkacağını bilmiyor !

Gördüğünüz gibi sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Bunu aşmanın yolu şeffaflıktan geçer. Üyelerin kafalarındaki soru işaretlerini gidermekten geçer. Aksi halde, en büyük zararı Hava İş kurumsal kimliği zarar görür. Yarım asırlık bir sendikayı mahkeme koridorlarına düşürmeye hiç kimsenin hakkı olmasa gerek…

BENZER HABERLER
BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
  • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.