Diplomatik Uçuşlarla Silah Kaçakçılığı
Bulgar gazeteci Dilyana Gaytandzhiev tarafından kaleme alınan raporda Suudi Arabistan ve BAE’nin Irak ve Suriye’deki militanlara silah sağlamak için Azerbeycan’ın devlet havayollarını kullandığı belirtildi.
DünyaGenel - 29 Ağustos 2017

Suudi Arabistan ve BAE’nin silah ticaretinde uçakların varış yerlerini maskelemek için diplomatik uçuşları kullandığı ifade edildi.

Yayınlanan rapora göre son üç yıl içerisinde Azerbeycan devlet havayolları Silk Way Airlines  en az 350 diplomatik uçuş gerçekleştirerek on binlerce ağır silah ve cephaneyi Ortadoğu’ya taşıdığı belirtildi.

DİPLOMATİK UÇUŞLAR
Gaytandzhiev raporunda Suudi Arabistan’ın silahları kendisi için satın almadığı belirterek, “Suudi ordusu yalnızca batının standartlara uygun silahlarını satın alıyor. Diplomatik uçuşlarda taşınan silahlar standartlara uygun değil. Bu nedenle taşınan silahlar Suriye ve Yemen’deki silahlı gruplara gönderiliyor” ifadelerini kullandı.

Diplomatik uçuşların kontrollerden muaf tutulduğunu belirten gazeteci Gaytanzhiev Suudi Arabistan ve BAE’nin Doğu Avrupa’yı silah temin merkezi olarak kullanmayı bırakmalarını istedi.

BENZER HABERLER
BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
  • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.