3. Havalimanının Son Hali Görüntülendi!
Tüm etapları bittiğinde 6 pistin olacağı havalimanının inşaatın tamamlanma oranı da yüzde 61’i geçtiği İstanbul Yeni Havalimanı’nın ilk etabının 29 Ekim 2018 tarihinde açılması planlanıyor. İstanbul Yeni Havalimanı’nda 31 bin çalışan görev yapıyor.
Havalimanları - 28 Ağustos 2017

Şu an 31 bin çalışan gibi dev bir kadronun inşaatında görev yaptığı İstanbul Yeni Havalimanı’nın son hali dün binlerce metre yükseklikten görüntülendi.Dünya havacılığının merkezi olacak İstanbul Yeni Havalimanı inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

İlk etabının 29 Ekim 2018’de açılması planlanan havalimanı inşaatının son hali binlerce metre yükseklikten görüntülendi.Dün havadan çekilen görüntü de terminal alanı ve pistler açıkça görülüyor. Tüm etapları bittiğinde 6 pistin olacağı havalimanının inşaatın tamamlanma oranı da yüzde 61’i de

İlk yolcu terminal binası 1.3 milyon metrekare ile dünyanın tek çatı altındaki en büyük terminal binası olacak ve bu terminalde ilk etapta yılda 90 milyon yolcuya hizmet sunulacak.

İŞTE İSTANBUL YENİ HAVALİMANI’NIN ÖDÜLLÜ KULESİ!

Yolcu kapasitesi itibarıyla dünyanın en büyük havacılık merkezi olacak 29 Ekim 2018’de açılması planlanan İstanbul Yeni Havalimanı’nın Hava Trafik Kontrol Kulesi’nin yeni görüntüleri de ortaya çıktı. kule ‘lale’ çiçeğinden esinlenerek tasarlarken, yeni havalimanını kullanacak tüm yolcuların görebileceği eliptik bir kule içeriyor. Hava Trafik Kontrol Kulesi’nin kaba inşaat işleri tamamlanarak cephe ve çatı kaplama işlerine geçildi. Kule, İstanbul’u temsil eden en önemli simgelerden olmaya aday.

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM ÜÇÜNCÜ HAVALİMANININ SON HALİNİ İNCELEDİ

Öte yandan Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul’da çalışmaları devam eden 5 projeyi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’la birlikte havadan inceledi. Başbakan Binali Yıldırım, “Şu haliyle havalimanının yüzde 55’i tamamlandı. Önümüzdeki yılın 29 Ekim’inde tamamen bitmiş ve hizmete alınmış olacak” dedi.
“OBA” helikopteri ile yapımı devam eden dev projeleri havadan inceleyen Yıldırım’a, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş eşlik etti.

“İLK ETAPTA 90 MİLYON YOLCU”

İlk olarak 150 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Yeni Havalimanı inşaat sahasını inceleyen Başbakan Yıldırım, havalimanı siluetinin ortaya çıktığını söyledi. İlk bölümün önümüzdeki yıl tamamlanacağını açıklayan Yıldırım, “Dünyanın en büyük havalimanı inşaatını havadan izleme, inceleme imkanı bulduk. Aşağı yukarı havaalanının silueti ortaya çıkmış durumda.” diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, dünyanın sayılı projeleri arasında yer alan üçüncü havalimanının ilk etapta 90 milyon yolcuya hizmet vereceğini vurgulayarak, şöyle konuştu:
“İlk faz bile dünyadaki en büyük havalimanının ölçeği kadar, hatta daha üzerinde. Dolayısıyla bu havalimanımızın devreye girmesiyle ülkemiz; Afrika, Avrupa, Ortadoğu ve Asya’nın havacılıkta buluşma noktası haline geliyor ve havacılığın merkezi oluyor. Tabii ki bu, bölge ekonomisine, küresel ekonomiye bambaşka bir boyut kazandıracak”

ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI’NI İNŞAATINDAN SON KARELER

İstanbul Yeni Havalimanın dört etapta tamamlanması planlanıyor.
Dünyanın en büyük havalimanı olacak 150 milyon yolcu kapasiteli İstanbul Yeni Havalimanı’nda inşaat çalışmalarının yüzde 52.5’u Ramazan ayı içerisinde tamamlanmıştı. Havalimanın yolcu bilgilendirme ekranlarının testleri yapılırken, asansör ve körüklerin montajına da başlandı.

 

 

BENZER HABERLER
BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
  • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.