25 Yaşından Küçük Öğrencilerden Pasaport Harcı Alınmıyor
Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığı, 10 Şubat 2016'dan bu yana eğitim devam eden 25 yaş altı öğrencilerden pasaport harcı alınmayacağını duyurdu.
25 Yaşından Küçük Öğrencilerden Pasaport Harcı Alınmıyor
Turizm Haberleri - 17 Mayıs 2017

Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığı, 10 Şubat 2016’dan bu yana eğitim devam eden 25 yaş altı öğrencilerden pasaport harcı alınmayacağını duyurdu.

Bordo pasaport (umumi pasaport) almak isteyen 25 yaş altındaki öğrenciler, herhangi bir neden göstermeksizin pasaport harcı ödemeyecekler. 6663 sayılı Kanunun 4. maddesine göre, bu yaş sınırlamasına uyan öğrencilerden herhangi bir bedel alınmayacak. Uygulamaya Açıköğretim öğrencileri de dahildir.

Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi özel örgün ve yaygın eğitim-öğretim, yükseköğretim kurumlarında örgün, ikinci öğretim, açık öğretim ve uzaktan öğretim kapsamında ön lisans, lisans, lisansüstü düzeyde eğitim görmekte olan 25 yaşını doldurmamış aktif öğrenci durumunda bulunanlar illerimizde pasaport birimlerine, yurtdışında aynı statüde olan öğrenciler dış temsilciliklerimize müracaat edebileceklerdir. Reşit olmayan öğrencilere beş yıl süreli pasaport, reşit olan öğrencilere 25 yaşının ikmaline kadar pasaport verilecektir. Resmi veya özel kurumlarca açılan her türlü kurs, seminer, sertifika programlarına devam edenler öğrenci olarak kabul edilmeyecektir. Öğrencilerin öğrenim gördükleri kurumlarından getirecekleri ıslak imzalı, e-imzalı veya e-devlet kapısı üzerinden alınan 60 günü geçmemiş öğrenci belgeleri kabul edilecektir.” ifadeleri yer aldı.

BENZER HABERLER
BU AY EN ÇOK OKUNANLAR
  • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.